Szkoła zapewnia zajęcia praktyczne dla uczniów w zawodach: elektryk,  fryzjer, kucharz, murarz – tynkarz, ślusarz które odbywają się w porozumieniu z Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu. Kształcenie w pozostałych zawodach odbywa się u pracodawców prywatnych u których uczeń musi poszukać praktyki – sprzedawca, fryzjer.

Zajęcia praktyczne dla uczniów odbywają się na zasadzie kierowania przez szkołę do Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu lub pracodawców prywatnych
w celu odbycia zajęć praktycznych.

W przypadku pracowników młodocianych – osób w wieku od 16 do 18 lat, absolwentów szkoły podstawowej – pracodawca podpisuje umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w obecności rodzica lub opiekuna prawnego i kieruje takiego pracownika do szkoły.

W klasach przeznaczonych dla uczniów zajęcia praktyczne są bezpłatne.  Pracownicy młodociani których zatrudnienie odbywa się na podstawie Kodeksu Pracy, dostają wynagrodzenie za pracę.

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia jest zróżnicowana i w zależności od roku nauki wynosi:

· I  rok nauki – nie mniej niż 4 %

· II rok nauki – nie mniej niż 5 %

· III rok nauki – nie mniej niż 6 %

przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (ogłasza prezes GUS ). Stawki wynagrodzeń pracodawca ustalił w kwotach najniższych co oznacza, że pracodawca może ustalić dla młodocianego wyższe wynagrodzenie.

Na zajęciach praktycznych dla młodocianych pracowników czas pracy reguluje Kodeks Pracy, dla uczniów program nauczania.

Uczeń ma prawo do odpoczynku (wakacje, ferie), natomiast pracownik młodociany ma prawo do urlopu, który nabywa zgodnie z Kodeksem Pracy.